COC-COP

استانداردهای ملی (اجباری-تشویقی)

استاندارد اجباری:


تولید کنندگان و عرضه کنندگان اقلامی که اجرای استاندارد آنها به موجب قانون اجباری اعلام شده، موظفند محصولات خود را منطبق با استاندارد ملی تولید و عرضه نمایند .


استاندارد تشویقی:


محصولی که مشمول استاندارد های اجباری نیاشد، میتواند با رعایت استاندارد ملی تولید یا عرضه شود و تولید کنندگان آن پس از کسب مجوز از موسسه استاندارد میتواند از علامت تشویقی استفاده نمای

 
راهنمای دریافت پروانه استاندارد اجباری/تشویقی
 

 

مجوزهای الزامی:

اخذ مجوز صنایع و یا جواز اتحادیه برای دریافت پروانه استاندارد الزامیست و در غیر این صورت پروانه صادر نخواهد شد
 
 

امکانات تولید :

داشتن فضا و امکانات کافی برای خط تولید و کنترل کیفیت الزمی می باشد ولی لزوما مالک کارخانه بودن و یا تمامی محصول را بصورت کامل تولید نمودن اجباری نیست بدین معنا که واحد می تواند یک خط کوچک مونتاژ نهایی داشته و قطعات را از بازار و یا سایر واحدهای تولیدی خریداری و یا بعضی از مراحل تولید را برون سپاری نماید
 
 

درخواست کتبی از اداره کل استاندارد :

در خواست کتبی مبنی بر تقاضای دریافت پروانه استاندارد از اداره کل استاندارد استان مربوطه مبنی بر دریافت اجازه تولید آزمایشی و نمونه برداری از خط تولید که معمولا بسته به نوع فراورده در تعداد محدود به واحد اجازه تولید داده می شود و واحد تولیدی به هیچ عنوان حق عرضه کالای تولید شده به بازار را تا دریافت پروانه ندارد
 
 

تهیه استاندارد ملی مربوطه :

کسب اطلاعات لازم پیرامون مرتبط بودن محصول با استاندارد های مدون مرتبط از کتاب استاندارد ملی و رعایت مجموعه قوانین مندرج در آن الزامی است و ملاک اخذ قبولی از آزمونهای استاندارد مطابقت کامل با بندهای استاندارد ملی می باشد و در صورت عدم تطابق نتیجه آزمون مردود خواهد بود
 
 

استخدام کارشناس کنترل کیفیت :

واحد تولیدی می بایست مبادرت به استخدام کارشناس کنترل کیفیت ( معمولا با تحصیلات لیسانس ) در رشته مشخص ضده توسط موسسه استاندارد نموده و طی نامه کتبی وی را به اداره کل استاندارد استان مربوطه معرفی نماید ، پس از تایید صلاحیت نامبرده و طی دوره تخصصی آزمونها و قبولی برای ایشان پروانه تایید صلاحیت صادر خواهد شد
 
 

ثبت علامت تجاری :

یکی دیگر از الزامات دریافت نشان استاندارد داشتن علامت تجاری ثبت شده در اداره کل ثبت علائم کشور می باشد که تولید کننده موظف است تصدیق مالکیت علامت تجاری را به اداره استاندارد ارائه نماید.
 
 

ایجاد آزمایشگاه کنترل کیفیت :

واحد تولیدی می بایست متناسب با نوع محصول و آزمونهای مربوطه در محل تولید آزمایشگاه مجهز به دستگاههای آزمون تخصصی آن محصول را تهیه نموده و محل مناسبی را به تاسیس آزمایشگاه کنترل کیفیت اختصاص دهد که در حین دریافت پروانه استاندارد و پس از ازآن ، مسئول کنترل کیفیت ، بتواند کیفیت کالا را کنترل نموده و تکمیل و کالیبره بودن تجهیزات می بایست مورد تایید اداره استاندارد قرار گیرد.
 
 

تهیه مستندات استانداردساز محصول

مستندات و فرم‌های موردنیاز جهت استانداردسازی محصولات و خدمات می بایست با توجه الزامات استاندارد ملی مربوطه باید در سازمان تدوین گردد.
مستندات استانداردسازی محصولات و خدمات براجرای فرآیند تحقق محصولات و خدمات و نحوه کنترل و نظارت برآنها تأکید دارد در زمینه مستندسازی استاندارد ملی ایران می‌توان از استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نیز کمک گرفت.
شایان ذکر است، در صورتی که سازمان سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ را استقرار داده است و گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را اخذ نموده است باید تصویر گواهینامه ایزو معتبر بااعتبار از مراجع ملی و بین المللی به اداره استاندارد ارسال شود.
 
 

استاندارد دانش بنیان یا دانش نماد :

در سال 1396 به منظور ساماندهی استاندارد و توسعه بازار محصولات دانش بنیان و در اجرای منویات مقام معظم رهبری در چارچوب بند ۲۴ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با همکاری معاونت علمی و فناوری و سازمان ملی استاندارد ایران ، استاندارد دانش بنیان یا دانش نماد تهیه و به تصویب شورای عالی استاندارد رسیده است.
با مصوبه شورای عالی استاندارد، صدور گواهی انطباق (COC) یا گواهی محصول (COP) برای محصولات دانش بنیان این امکان را به شرکت های دانش بنیان می‌دهد تا با بهره‌گیری از استانداردهای معتبر بین‌المللی یا کارخانه‌ای از سازمان ملی استاندارد گواهینامه‌ای معتبر را برای تایید محصول خود دریافت کنند که در بیش از ۷۰ کشور دنیا معتبر است. به موجب تفاهمنامه بین سازمان ملی استاندارد ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ، این امر باعث بهره‌گیری دو چندان از توان تخصصی، علمی و اجرایی طرفین و الزام تجاری سازی و تسهیل ورود محصولات دانش بنیان به بازارهای داخلی و بین‌المللی فراهم گردید.
در خصوص چگونگی اعطای گواهینامه به محصولات دانش بنیان می توان چنین گفت که اگر محصول دانش بنیان منطبق با استاندارد باشد، گواهی انطباق برای محصول صادر می‌شود. اگر محصول منطبق با هیچ استانداردی نباشد، آزمون لازم برای ارزیابی عملکرد و ویژگی‌های مبتنی بر اصول بنیادین استانداردسازی محصول انجام می‌گیرد و گواهی کیفیت محصول صادر می‌شود
چنانچه محصول دانش بنیان از طریق کمیته‌های ملی استانداردسازی تبدیل به استاندارد ملی شود ، حداقل در دو سال متوالی مورد آزمون های تصادفی و دوره‌ای قرار خواهد گرفت و شرایط دریافت پروانه دانش نماد را پیدا خواهد نمود. در خصوص تجاری سازی محصولات دانش بنیان با ارایه گواهی‌های استاندارد، می توان چنین پیش بینی نمود که تحقق این امر، بی شک زمینه بازاریابی شبکه شرکت های دانش بنیان را، در داخل و خارج از کشور، تقویت و مهیا خواهد نمود.